23 kwietnia 2023

Test filtrów
Kase Wolverine Magnetic IV
Master Kit

Kase Wolverine IV Master Kit

Wstęp.

Z całą pewnością każdy, kto traktuje fotografię poważnie lub zajmuje się nią zawodowo, używa filtrów fotograficznych. Są one niezbędnym, najbardziej popularnym i najczęściej kupowanym spośród akcesoriów fotograficznych. Filtry polaryzacyjne, szare, połówkowe czy też efektowe goszczą niemal w każdym plecaku, czy torbie doświadczonego fotografa. Mimo tego, że obecnie produkowane aparaty oferują coraz większe możliwości i rejestrują coraz to wyższe rozpiętości tonalne, w dalszym ciągu mają swoje pewne ograniczenia. W fotografii pejzażowej ciągle bardzo trudno jest zarejestrować poprawną, zrównoważoną ekspozycję w warunkach, kiedy część kadru jest znacznie jaśniejsza od pozostałej. Dodatkowo w fotografii pejzażowej bardzo przydatne są również filtry polaryzacyjne niwelujące odbicia, dodające kontrastu i nasycenia oraz pełne szare pozwalające wydłużyć ekspozycję. Wielu efektów po prostu nie da się uzyskać w postprodukcji, a jedynym skutecznym rozwiązaniem jest użycie filtrów klasycznych mocowanych na obiektywie.
Przez ostatnich kilka lat miałem przyjemność korzystać z klasycznych filtrów nakręcanych oraz całych systemów kilku różnych producentów. Były to filtry między innymi “no name”, Cokin, Hi-Tech, Lee, NiSi, Haida oraz Benro. W tym czasie zebrałem bardzo duże doświadczenie oraz poznałem wady i zalety wielu różnych rozwiązań. W ostatnim czasie w moje ręce trafi kolejny bardzo ciekawy, innowacyjny produkt firmy Kase tj. innowacyjny w pełni magnetyczny system Wolverine Magnetic IV, w którym po raz pierwszy zastosowano uchwyt na filtry umożliwiający regulację okrągłych filtrów połówkowych oraz łączenie ze sobą wielu filtrów w dowolnych konfiguracjach. Jak spisał się w warunkach rzeczywistych i co oferuje nowy produkt firmy Kase?

Zapraszam do lektury...

Kase Wolverine Magnetic IV

Nowy, dostępny od niedawna na rynku system filtrów Kase Wolverine Magnetic IV, to z jednej strony znane i dostępne już od jakiegoś czasu rozwiązanie, oparte o system magnetyczny. Jednak jego czwarta, udoskonalona wersja, wprowadza nowy sposób korzystania z okrągłych filtrów połówkach, z których fotografowanie korzystali dotychczas raczej niechętnie. Pozwala również z łatwością korzystać z kilku filtrów jednocześnie. Poprzednie wersje Wolverine Magnetic posiadały dość mały, lekki pierścień adaptera mocowany na uchwycie magnetycznym, w którym następnie było możliwe mocowanie okrągłego filtra połówkowego, polaryzacyjnego czy pełnego szarego. Rozwiązanie to miało sporo ograniczeń np. filtr polaryzacyjny umieszczany był pod filtrem połówkowym, w związku z tym, aby zmienić polaryzację, konieczne było wyjęcie filtra połówkowego, a następnie obrócenie filtra polaryzacyjnego. Tego typu rozwiązanie było uciążliwe, nie zawsze wygodne, a czasem wręcz trudne do wykonania w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Ponadto sam system magnetyczny w poprzednich wersjach nie był tak mocny jak obecne bardzo mocne rozwiązanie, co dodatkowo wpływa na pewne i bardzo bezpieczne mocowanie filtrów. Kase korzystając doświadczeń własnych oraz użytkowników z poprzednimi wersjami systemu, zaprojektował na nowo cały system mocowania filtrów magnetycznych, dzięki temu nowe rozwiązanie pozwala skorzystać z mnóstwa nowych i ulepszonych funkcji, umożliwiających z łatwością korzystanie z trzech filtrów jednocześnie tj. polaryzacyjnego, połówkowego i pełnego szarego. Nowe rozwiązanie pozwala zamontować i korzystać z zestawu filtrów w kilka sekund. Nie ma konieczności uciążliwego zdejmowania i zakładania poszczególnych elementów - po prostu przykładasz i już możesz korzystać z filtrów. Jeśli potrzebujesz zmienić polaryzację, korzystając z pokrętła obracasz filtrem, jeśli potrzebujesz zmienić działanie filtra połówkowego, przesuwasz go góra, dół czy obracasz o dowolny kąt. Moim zdaniem takie rozwiązanie zachęca do korzystania z filtrów, bo jest po prostu łatwe, szybkie i co najważniejsze, bardzo bezpieczne.


Kase Wolverine Magnetic IV Master Kit zawiera:
 • magnetyczny uchwyt na filtry maksymalnie do 3 filtrów + dwa wkręcane uchwyty do prostego operowania filtrem połówkowym /li>
 • magnetyczny Filtr CPL polaryzacyjny 82mm Kase Wolverine
 • magnetyczny Filtr ND1000 pełny szary 95mm Kase Wolverine
 • magnetyczny Filtr GND0.9 Soft połówkowy szary 95mm Kase Wolverine
 • magnetyczny adapter o średnicy 82mm
 • nakręcana redukcja filtrowa 77mm - 82mm
 • magnetyczny dekielek 95mm
 • ściereczka do czyszczenia filtrów
 • pokrowiec

Kase Wolverine IV Master Kit

Kompletny zestaw Kase Wolverine IV Master Kit
Pierścień mocujący - holder - filtr polaryzacyjny - filtr szary - filtr połówkow - dekielek


Kase Wolverine IV

Pierścień

Kase Wolverine IV

Pierścień + holder

Kase Wolverine IV

Pierścień + holder + GND

Warto wspomnieć również o bardzo istotnej moim zdaniem rzeczy, otóż zestaw Wolverine Magnetic IV jest kompatybilny z wszystkimi pozostałymi systemami Kase. W związku z tym filtry można bardzo łatwo używać i mieszać z różnymi systemami Kase. Filtry, uchwyty, redukcje po prostu do siebie pasują, co dodatkowo zwiększa użyteczność i funkcjonalność rozwiązań oferowanych przez Kase.


Holder Kase Wolverine Magnetic IV

Kase przeprojektowało holder w nowym systemie Wolverine Magnetic IV. Jest on nieznacznie większy od poprzedniej wersji, posiada dodatkowo pokrętło umożliwiające obrót filtra polaryzacyjnego oraz specjalne, wkręcane uchwyty pozwalające przesuwać okrągły filtr połówkowy. Holder został wyposażony w mocniejszy magnes, który pozwala w bardzo bezpieczny sposób mocować poszczególne elementy zestawu. Wykonanie holdera jest perfekcyjne, wszystkie elementy są idealnie dopasowane, łączenie filtrów ze sobą jest bardzo precyzyjne i proste. Holder można mocować na obiektywach z gwintem o średnicy 82 mm. W zestawie producent dostarcza również redukcję filtrową na 77mm, a za pośrednictwem kolejnych pierścieni możliwe jest korzystanie z zestawu już na obiektywach o średnicy od 49 mm. Holder jest wytrzymały, a dzięki zastosowaniu aluminium, jest jednocześnie lekki. Został zaprojektowany tak, by umożliwić jednoczesne użycie aż trzech filtrów okrągłych.


Kase Wolverine IV
Kase Wolverine IV
Kase Wolverine IV

Z systemu Kase Wolverine Magnetic IV można korzystać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to mocowanie adaptera na obiektywie, który jest mały, lekki i przykręcany za pomocą gwintu z przodu obiektywu. Po zamocowaniu adaptera do obiektywu, po prostu przykładamy do niego dowolny z filtrów za pomocą magnesów. W takiej konfiguracji można łączyć ze sobą kilka filtrów. Pamiętać należy jedynie o tym, by jako ostatni zamocować filtr polaryzacyjny. Mocowanie za pomocą magnesów pozwala obracać nim w dowolny sposób. Niemniej jeśli umieścimy go jako pierwszy, a na nim kolejne filtry, obracanie nim może być nieco utrudnione, ale nie niemożliwe. Drugi sposób jest identyczny jak pierwszy, z tą różnicą, że wykorzystujemy większy pierścień adaptera. Większy uchwyt pozwala przesuwać okrągły filtry połówkowy w dowolny sposób, co jest bardzo użyteczne. Większy adapter pozwala również pomieścić filtr polaryzacyjny i dodatkowy filtr ND. System magnetyczny jest bardzo mocny, nie ma możliwości, by np. silny wiatr czy chociażby potrącenie ręką spowodowało, że holder spadnie czy nastąpi rozłączenie filtrów z holderem. Aby ułatwić korzystanie z magnetycznych filtrów okrągłych, holder po obu stronach został wyposażony w specjalne wyżłobienia, pozwalające w łatwy sposób zdejmowanie filtrów. Holder posiada również zębatkę, która umożliwia obracanie filtrem polaryzacyjnym, zamocowanym od wewnętrznej strony holdera. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możemy zmieniać natężenie działania filtra polaryzacyjnego, bez konieczności obracania holderem czy też demontowania całego zestawu holder+filtry. Co ważne filtr obraca się bardzo płynnie, a ustawienie polaryzacji w precyzyjny sposób jest bardzo proste. Unikatowym i bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość poruszania holderem w każdym kierunku podczas korzystania z okrągłego filtra połówkowego, ruch w każdym kierunku możliwy jest na ok. 1 cm, co jest całkowicie wystarczające do precyzyjnego ustawiania działania filtra, który ma rozmiar aż 95mm. Obracanie filtrem połówkowym w każdym kierunku jest bardzo płynne i nie wymaga użycia siły.


Kase Wolverine - CPL polaryzacyjny

W skład zestawu Wolverine Magnetic IV Filter Master Kit wchodzą trzy podstawowe i najczęściej stosowane filtr tj. polaryzacyjny, pełny szary oraz połówkowy z miękkim przejściem. Filtr polaryzacyjny przepuszcza światło o określonej polaryzacji np. liniowej lub kołowej w wybranym kierunku, pochłaniając część światła rozproszonego z atmosfery. Efekt takiej polaryzacji najlepiej widoczny jest w przypadku fotografii pejzażu w szczególności na niebie. Błękit nieba staje się ciemniejszy, chmury są bardziej kontrastowe, jednocześnie pozostając białe. Drugim, bardzo pożądanym efektem jaki można uzyskać, to niwelowanie, bądź całkowita eliminacja odbić powstających na wodzie oraz wszelkich powierzchniach szklistych odbijających światło. Dodatkowym bardzo pożądanym efektem jest również wzmocnienie nasycenie barw oraz kontrastu na elementach, które nie przepuszczają światła widzialnego.

Kase Wolverine IV - filtr polaryzacyjny

W zestawie Wolverine Magnetic IV Filter Master Kit otrzymujemy magnetyczny kołowy filtr polaryzacyjny Kase Magnetic Wolverine Circular Polariser 82mm, który posiada następujące cechy:

 • magnetyczny szybki, precyzyjny i bezpieczny montaż
 • hartowane szkło Pro HD
 • powłoki Nano
 • odporność na zarysowania
 • łatwe czyszczenie
 • odpycha wodę i kurz
 • całkowity brak przebarwień

Filtr Kase Magnetic Circular Polariser posiada bardzo dobre właściwości optycznie, świetnie polaryzuje obraz, sposób regulowania polaryzacji jest bardzo precyzyjny. Filtr doskonale wygasza niechciane refleksy i odbicia światła zarówno na wodzie, szkle i innych płaszczyznach niemetalicznych. Pogłębia błękit nieba, poprawia kontrast i zwiększa nasycenie kolorów. Został również całkowicie pozbawiony zafarbu, dzięki temu nie zmienia kolorystyki fotografowanej sceny i jest w pełni neutralny. Dwustronna powłoka Nano sprawia, że ​​szkło jest wyjątkowo odporne na zabrudzenia i zarysowania. Woda i kurz nie osiada na powierzchni, podobnie jak inne zabrudzenia, dzięki temu utrzymanie filtra w czystości jest bardzo proste.

Kase Wolverine - ND1000 pełny szary

Filtr szary zmniejsza ilość światła, przepuszczanego przez obiektyw, które dociera do elementu światłoczułego aparatu (matryca, negatyw) bez ingerencji w kolorystykę oraz wygląd zdjęcia. Użycie filtra pozwala zatem wydłużać ekspozycję, daje to możliwość uzyskania ciekawych, kreatywnych, a czasem wręcz zaskakujących efektów. Dzięki zastosowaniu filtra szarego i wydłużeniu czasu ekspozycji możemy zarejestrować na zdjęciu np. ruch chmur na niebie, podkreślić dynamikę płynącej wody, uzyskać małą głębię ostrości czy też fotografować zaćmienie słońca. Zastosowanie filtra szarego doda dynamiki i sprawi, że fotografie będą przyciągać wzrok widza, woda uzyska delikatną, aksamitną, przyjemną dla oka strukturę.

Kase Wolverine IV - filtr ND1000

W zestawie Wolverine Magnetic IV Filter Master Kit otrzymujemy magnetyczny kołowy filtr szary Kase Magnetic Wolverine ND1000 95mm, który posiada następujące cechy:

 • magnetyczny szybki, precyzyjny i bezpieczny montaż
 • okrągła konstrukcja niweluje całkowicie tkz. wycieki światła
 • całkowicie neutralny
 • brak przebarwień
 • brak utraty ostrości
 • hartowane szkło Pro HD
 • powłoki Nano
 • odporność na zarysowania
 • łatwe czyszczenie
 • odpycha wodę i kurz

Filtr Kase Magnetic Wolverine ND1000, analogicznie jak filtr polaryzacyjny, został wykonany ze szkła Pro HD poddanego procesowi hartowania, dzięki temu jakość i ostrość obrazu jest znakomita. Filtr w żaden sposób nie ingeruje w rozdzielczość obrazu. Ponadto posiada wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne, powłoka Nano dzięki temu nie wprowadza żadnego zafarbu na zdjęciach. Filtr ND64 odcina dokładnie 10EV światła, co sprawia, że obliczenie poprawnej ekspozycji nie stanowi żadnego problemu. Co bardzo istotne, filtr nie tylko nie wprowadza zafarbu, ale również nie ochładza/ociepla fotografowanej sceny - a tą przypadłość mają niekiedy filtry innych producentów.

Kase Wolverine - GND0.9 Soft połówkowy

Filtr szary połówkowego z miekkim przejściem działa niemal identyczna jak filtr szary pełny. Różnica polega na tym, że filtr połówkowy, jak sama nazwa wskazuje, zmniejsza na połowie swojej powierzchni ilość przepuszczanego przez obiektyw światła, która dociera do elementu światłoczułego aparatu (matryca, negatyw) bez ingerencji w kolorystykę. Dzięki zastosowaniu filtra szarego połówkowego możemy w prosty sposób zrównoważyć ekspozycję o dużej rozpiętości tonalnej. Mówiąc prościej, filtr połówkowy znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują duże różnice między jasnymi i ciemnymi partiami fotografowanej sceny. Typowym zastosowaniem jest pejzaż z jasnym niebem i dużo ciemniejszym pierwszym planem/mi. Bez filtra zarejestrowanie poprawnie sceny wiązać się będzie z prześwietleniem świateł/nieba, bądź niedoświetleniem pierwszego planu/cieni. Dzięki zastosowaniu filtra połówkowego jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób zbalansować różnicę między ciemnymi i jasnymi partiami fotografowanej sceny, zapobiegając jednocześnie przepaleniu jasnych i naświetleniu ciemnych partii fotografii.

Kase Wolverine IV - połówkowy szary Wolverine Soft Graduated 0.9

W zestawie Wolverine Magnetic IV Filter Master Kit otrzymujemy magnetyczny kołowy filtr szary połówkowy GND0.9 Soft Magnetic Wolverine 95 mm, który posiada następujące cechy:

 • magnetyczny szybki, precyzyjny i bezpieczny montaż w dedykowanej ramce
 • całkowicie neutralny
 • brak przebarwień
 • brak utraty ostrości
 • hartowane szkło Pro HD
 • powłoki Nano
 • odporność na zarysowania
 • łatwe czyszczenie
 • odpycha wodę i kurz

Filtr GND0.9 Soft Magnetic Wolverine pozwala uzyskać obraz bardzo dobrej jakości i ostrości, filtr w żaden sposób nie ingeruje w kolorystykę oraz rozdzielczość fotografowanej sceny. Ponadto posiada wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne i powłokę Nano, które pozwalają łatwo utrzymać filtr w czystości. W praktyce filtr sprawdza się świetnie, przejście między obszarem naturalnym, na który filtr nie działa, a zmniejszającym ilość przepuszczanego światła, jest miękkie i bardzo płynne. Wielkość filtra pozwala na bardzo dużą kontrolę nad obszarem, na który filtr działa, regulując jego położenie w holderze. Miękka gradacja, rozmiar filtra oraz redukcja światła o 3EV sprawia, że jest on użyteczny w większości fotografowanych scen.

Pokrowiec

W zestawie Kase Wolverine Magnetic IV Master Kit wraz z holderm, filtrami i akcesoriami otrzymujemy również dedykowany pokrowiec. Jest on bardzo dobrze wykonany, wnętrze jest wzmocnione i jednocześnie wykończone miękkim i delikatnym materiałem chroniącym zawartość. Pokrowiec posiada aż sześć przegródek na holder, adapter oraz filtry. Pokrowiec zapinany jest na rzep, posiada odpinany pasek na rękę oraz uchwyt umożliwiający do paska spodni czy do plecaka, torby. Pokrowiec pozwala bezpiecznie i wygodnie transportować i przechowywać cały zestaw, do tego ułatwia organizację i szybki dostęp do filtrów.

Pokrowiec Kase

Podsumowanie

System magnetyczny filtrów dostępny jest od kilku lat, różni producenci wprowadzają sprawdzone rozwiązanie do swoich ofert. Różne systemy i różne rozwiązania opierają się niemal zawsze na tych samych zasadach połączeń opartych o magnez i po prostu działają. Nowym rozwiązaniem zastosowanym w Kase Wolverine Magnetic IV jest możliwość obracania w holderze kołowym filtrem połówkowym. Rozwiązanie to sprawdza się w warunkach rzeczywistych bardzo dobrze, regulacja jest płynna i precyzyjna, a dzięki zastosowaniu filtra połówkowego o rozmiarach 95mm, znajdzie zastosowanie on większości obiektywów dostępnych na rynku. Dodatkowo system mocowania jest szybki i bardzo bezpieczny. Możliwe jest oczywiście niewielkie winietowanie w przypadku niektórych obiektywów w zakresie 15-17mm, wszystko zależy od konstrukcji obiektywu oraz zastosowanej średnicy mocowania filtrów. Jakość wykonania samych filtrów jest świetna, nie wprowadzają żadnych zafarbów, nie zmieniają kolorystyki fotografowanej sceny, nawet w przypadku łączenia kilku razem. Barwy są naturalne, obraz jest ostry, kontrastowy, nie występuje utrata jakości, nie ma również problemu z winietowaniem. Zastosowana technologia hartowanego szkła Pro HD oraz powłoki Nano sprawiają, że filtry ciężko zarysować i bardzo łatwo jest je utrzymać w czystości.

Kase Wolverine IV
Kase Wolverine IV
Kase Wolverine IV

Jestem pod wrażeniem jak łatwo i szybko mogę korzystać z filtrów Kase, nie muszę niczego przykręcać czy odkręcać. Po prostu wyciągam filtr z pokrowca, przykładam go do adaptera lub holdera, a ten sam wskakuje na swoje miejsce. Cały proces trwa dosłownie sekundy i już jestem gotowy do fotografowania. Magnetyczne filtry integrują się z adapterem lub holderem dokładnie tam, gdzie ich miejsce, niczego nie trzeba kontrolować, wkręcać, wsuwać, nakładać. Ogromną zaletą zestawu jest jego wielkość i waga, idealnie sprawdzi się w podróży oraz w czasie dłuższych wędrówek. Efekty jakie pozwala uzyskać są dokładnie takie same jak przy zastosowaniu większych kwadratowy filtrów w systemie 100mm. Przeprojektowany zestaw magnetycznego holdera to ogromny krok naprzód dla tych, którzy chcą wygody i mobilności przy jednoczesnym wykorzystaniu pełnego potencjału filtrów GND, ND oraz polaryzacyjnego. Kase oddając w ręce użytkownika zestaw Wolverine Magnetic IV Filter Master Kit sprawia, że fotografowanie jest jeszcze przyjemniejsze, a fotograf z chęcią zabiera i sięga po filtry podczas fotografowania.

Dystrybutorem filtrów Kase w Polsce jest Photo4B - pełna oferta filtrów oraz akcesoriów Kase dostępna jest na stronie sklepu Photo4B.pl


Kilka przykładowych fotografii wykonanych z wykorzystaniem filtrów zestawu Kase Wolverine Magnetic IV Master Kit

Michał Ostrowski - Fotografia - Kase Wolverine IV

Kase Wolverine IV - CPL polaryzacyjny


Michał Ostrowski - Fotografia - Kase Wolverine IV

Kase Wolverine IV - CPL polaryzacyjny + GND0.9 Soft połówkowy


Michał Ostrowski - Fotografia - Kase Wolverine IV

Kase Wolverine IV - CPL polaryzacyjny + GND0.9 Soft połówkowy


Michał Ostrowski - Fotografia - Kase Wolverine IV

Kase Wolverine IV - CPL polaryzacyjny


Michał Ostrowski - Fotografia - Kase Wolverine IV

Kase Wolverine IV - CPL polaryzacyjny + GND0.9 Soft połówkowy


Michał Ostrowski - Fotografia - Kase Wolverine IV

Kase Wolverine IV - CPL polaryzacyjny + GND0.9 Soft połówkowy


Michał Ostrowski - Fotografia - Kase Wolverine IV

Kase Wolverine IV - CPL polaryzacyjny + GND0.9 Soft połówkowy


Michał Ostrowski - Fotografia - Kase Wolverine IV

Kase Wolverine IV - CPL polaryzacyjny