2 luty 2018

Filtry Marumi

- filtr polaryzacyjny
- filtr szary


Filtry Marumi



Filtr polaryzacyjny


Filtr polaryzacyjny jest jednym z najchętniej kupowanych i użytkowanych przez fotografów w szczególności przez pejzażystów, w związku z tym postaram się Wam przybliżyć nieco możliwości tego filtru.

Trochę teorii - filtr polaryzacyjny przepuszcza światło o określonej polaryzacji np. liniowej lub kołowej w wybranym kierunku, pochłaniając część światła rozproszonego z atmosfery. Mówiąc bardziej przyjaźnie :) efekt takiej polaryzacji najlepiej widoczny jest w przypadku fotografii pejzażu, w szczególności na niebie. Błękit nieba staje się ciemniejszy, chmury są bardziej kontrastowe, jednocześnie pozostając białe. Drugim bardzo pożądanym efektem, jaki można uzyskać to niwelowanie, bądź całkowita eliminacja odbić powstających na wodzie oraz wszelkich powierzchniach szklistych odbijających światło. Dodatkowym bardzo pożądanym efektem jest również wzmocnienie nasycenie barw oraz kontrastu na elementach, które nie przepuszczają światła widzialnego. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na uzyskiwane efekty podczas korzystania z filtra polaryzacyjnego jest ustawienie obiektywu względem słońca. Działanie filtra jest najmocniejsze wtedy, gdy słońce znajduje się pod kątem 90 stopni względem fotografowanej sceny, dla pozostałych kątów efekt działania filtra jest słabszy. Ponadto atutem filtra polaryzacyjnego kołowego jest możliwość regulacji działania filtra poprzez odpowiednie jego “skręcanie” tj. zwiększanie lub zmniejszanie polaryzacji. Co ważne efekt działania filtra można bezpośrednio obserwować w wizjerze i w zależności od potrzeb odpowiednio go skorygować jeszcze przed wykonaniem fotografii. Warto pamiętać, że filtr w zależności od ustawionej polaryzacji pochłania część światła, w związku z tym czas naświetlania będzie nieco dłuższy tj. od 1EV do 2EV

Filtr Marumi Fit Slim Multi Coated CPL, z którego korzystam to wielopowłokowy filtr przepuszczający fale o określonej polaryzacji wobec zadanej płaszczyzny. Doskonale wygasza niechciane refleksy i odbicia światła zarówno na wodzie, szkle i innych płaszczyznach niemetalicznych. Pogłębia błękit nieba, poprawia kontrast i zwiększa nasycenie kolorów. Szkło filtra oprawione zostało w najcieńszą w swej klasie, niezwykle lekką ramkę typu SLIM. Jest ona aż o 30% płytsza od konwencjonalnie stosowanej, dzięki czemu zdjęcia wykonane obiektywami ultraszerokokątnymi nie są narażone na uboczny efekt winietowania. Matowe wykończenie oprawki dodatkowo zabezpiecza przed powstaniem niepożądanych odbić lub blików. Dodatkowo filtr na gwincie pokryty został powłoką teflonową, która bardzo ułatwia dokręcania i odkręcania filtra.


Przykłady użycia filtra Marumi Fit Slim Multi Coated CPL:

Michał Ostrowski - filtr Marumi CPL

Michał Ostrowski - filtr Marumi CPL

Michał Ostrowski - filtr Marumi CPL

Michał Ostrowski - filtr Marumi CPL

Michał Ostrowski - filtr Marumi CPL

Filtr szary


Drugim pod względem popularności wśród fotografów pejzażu zaraz za filtrem polaryzacyjnym jest filtr szary, jakie są zatem jego możliwości?

Trochę teorii - zasada działania filtra szarego jest bardzo prosta, zmniejsza on ilość światła, przepuszczanego przez obiektyw, która dociera do elementu światłoczułego aparatu (matryca, negatyw) bez ingerencji w kolorystykę oraz wygląd zdjęcia. Użycie filtra pozwala zatem wydłużać ekspozycję, daje to możliwość uzyskania ciekawych, kreatywnych a czasem wręcz zaskakujących efektów. Dzięki zastosowaniu filtra szarego i wydłużeniu czasu ekspozycji możemy zarejestrować na zdjęciu np. ruch chmur na niebie, podkreślić dynamikę płynącej wody, uzyskać małą głębie ostrości czy też fotografować zaćmienie słońca. Zastosowanie filtra szarego doda dynamiki i sprawi, że fotografie będą przyciągać wzrok widza, woda uzyska delikatną, aksamitną przyjemną dla oka strukturę. Najważniejszym parametrem filtrów szarych jest ich gęstość, którą oznaczamy symbolem ND. Gęstość mówi o tym, ile światła jest w stanie odciąć dany filtr. Im większa wartość ND, tym gęstszy jest filtr i więcej światła pochłania.

Obecnie firma Marumi oferuje filtry o następującej gęstości tj.:
  • ND8 = redukcja światła o 3EV
  • ND16 = redukcja światła o 4EV
  • ND32 = redukcja światła o 5EV
  • ND64 = redukcja światła o 6EV

Filtr Marumi Slim DHG ND32, z którego korzystam pochłania światło o wartości pięciu działek przysłony, jednocześnie nie wpływając na balans kolorów. Szkło w filtrze serii DHG charakteryzuje się wyczernionym brzegiem, jest to zabezpieczenie przed blikami, które mogą powstać na strukturze filtra przy padaniu promieni światła pod ostrym kątem. Filtr został oprawiony w cienki, dwustronnie gwintowy pierścień typu SLIM. Dzięki czemu bezproblemowo współpracuje z obiektywami ultra-szerokokątnymi, nie narażając na zaczernione rogi, czyli uboczny efekt winietowania.

Przykłady użycia filtra Marumi Slim DHG ND32:

Michał Ostrowski - filtr Marumi CPL

Michał Ostrowski - filtr Marumi CPL

Michał Ostrowski - filtr Marumi CPL