25 maj 2020

Recenzja tabletu
Huion
Kamvas 16 PRO

Huion Kamvas 16 PRO

Wstęp.

Od początku historii fotografii zdjęcie zawsze było efektem pracy przed i po jego wykonaniu. Dawniej wszystkie prace związane z edycją fotografii wykonywane były na maskownicy w ciemni fotograficznej. Różne odczynniki, rozmaite techniki, różne podłoża, sztuczki, patenty, it., pozwalały nie tylko na podstawową edycję powiększeń, ale również na bardzo zaawansowane korekty czy manipulacje. Obecnie sytuacja wygląda analogicznie jak dawniej, z tą różnicą, że tradycyjną ciemnię, ogromna większość fotografów zamieniła na jej cyfrową wersję. Oczywiście, do twórcy należy decyzja, czy na edycję fotografii chcemy mieć wpływ i zająć się tym samodzielnie, czy też nie. Mnogość programów pozwalających na “wywołanie surowych” plików RAW oraz dodatkową bardzo zaawansowaną edycję, jest całe mnóstwo, chociażby: Adobe Lightroom, Adobe Photoshop, Skylum Luminar, Capture One, ON1 Photo RAW, DxO PhotoLab i wiele innych. Ogromne możliwości oprogramowania przekonały niejednego profesjonalistę, ale również całe grono zapalonych hobbystów czy też początkujących fotografów. Obecnie trudno sobie wyobrazić współczesnego fotografa bez choćby najmniejszej wiedzy na temat możliwości korekty obrazu cyfrowego. Osobiście uważam, że wiedza i umiejętności obsługi programów do edycji fotografii jest tak samo ważne jak aparat, obiektyw, filtry czy inne akcesoria. Dlatego jako twórca, staram się ciągle rozwijać, poszerzać swoją wiedzę oraz korzystać z nowych dostępnych rozwiązań i co najważniejsze nie powielać ciągle tych samych schematów. Podczas pracy z programami do edycji fotografii od wielu lat korzystam z tabletów graficznych, które pozwalają na bardzo precyzyjną pracę, której w żaden sposób nie da się porównać z pracą przy pomocy myszki komputerowej. Przez ostatnie kilka lat korzystałem głównie z tabletów graficznych marki Wacom - głównie Bamboo Pen & Touch CTH-460-PL ale również miałem okazję pracować na Intuos Pro Medium PTH-660P-N, niestety nie wszystkie moje oczekiwania spełniały te urządzenia. W związku z tym, poszukiwałem innych, nowych rozwiązań.

Pod koniec 2019 roku zainteresowałem się produktami firmy Huion, która zajmuje się projektowaniem i produkcją między innymi tabletów graficznych. W moje ręce trafił model tabletu Kamvas 16 PRO, z którego bardzo intensywnie korzystałem przez ostatnie kilka miesięcy, sprawdziłem bardzo dokładnie możliwości tego urządzenia oraz co najważniejsze jak spisuje się podczas edycji fotografii.

Zapraszam do lektury...

Tablet graficzny

Zanim przejdę do prezentacji modelu Kamvas 16 PRO - kilka zdań na temat, czym w ogóle jest tablet i do czego służy. Tablet graficzny, to tak zwane urządzenia wejścia-wyjścia, podłączane przewodowo lub bezprzewodowo do komputera. Umożliwia przekazywanie zewnętrznych danych do komputera, w tym przypadku chodzi o fizyczne ruchy ręki. Użytkownik specjalnym narzędziem, przypominającym długopis lub ołówek, pobudza czułą powierzchnię matrycy tabletu graficznego, która następnie przenosi wykonane pociągnięcie rysikiem do zainstalowanego na komputerze programu. W większości przypadków tablet graficzny to urządzenie ułatwiające pracę architektom, grafikom, rysownikom oraz fotografom.
Tablety graficzne można podzielić na trzy kategorie – tablety klasyczne, tablety z wyświetlaczem oraz notatniki elektroniczne. Piórkowe tablety graficzne w wersji klasycznej składają się z podkładki i pióra. W ich przypadku ruch narzędzia po powierzchni roboczej widoczny jest wyłącznie na monitorze komputera. Odwzorowaniu podlega nie tylko sam kształt i długość linii, ale także nacisk wywierany na rysik oraz jego nachylenie. Tablet graficzny z ekranem od klasycznych modeli różni się tym, że posiada wyświetlacz, na którym za pomocą rysika można rysować podobnie jak na kartce papieru. Dzięki temu, że obraz widoczny jest bezpośrednio na powierzchni roboczej, praca na tego typu urządzeniach jest bardzo intuicyjna, prosta i przyjemna. Natomiast notatnik elektroniczny służy do tworzenia prostych odręcznych notatek, rysunków czy grafik, umożliwia również ich przechowywanie w pamięci urządzenia, komputera czy też w chmurze.


Porównanie tabletu klasycznego, notatnika i tabletu z wyświetlaczem LCD

Porównanie tabletu klasycznego, notatnika i tabletu z wyświetlaczem LCD

Huion Kamvas 16 PRO

Tablet graficzny Huion Kamvas PRO 16 o przekątnej ekranu 15.6 cala łączy zalety tradycyjnego monitora LCD z wyjątkowym wrażeniem naturalności i wydajnością technologii piórka Huion. Pracując piórem wprost na wyświetlaczu Huion łączysz wszystkie zalety pracy w środowisku cyfrowym z kreatywnym doświadczeniem, które przypomina tradycyjne media. Najnowsza generacja pasywnego pióra Huion zapewnia wykrywanie 8192 poziomów nacisku oraz kąta nachylenia pióra w stosunku do powierzchni ekranu. To wszystko przy rozdzielczości wejściowej 5080LPl oraz odświeżaniu pozycji pióra na poziomie 266 PPS, zapewnia precyzyjną i przyjemną pracę. Tablet Kamvas PRO 16 zapewnia kreatywnym twórcom naturalne odczucia podczas pracy wrażliwym na nacisk piórkiem bezpośrednio na powierzchni wyświetlacza LCD o dużej wydajności. Wysokiej klasy matryca IPS o rozdzielczości FullHD zapewnia bardzo dobre kąty widzenia i doskonałe odwzorowanie kolorów. Matrycę można kalibrować dowolnym urządzeniem i jej pokrycie to aż 120% skali sRGB.


Huion Kamvas 16 PRO
Huion Kamvas 16 PRO

Pasywne pióro nowej generacji wykrywa aż 8192 stopnie nacisku oraz kąt nachylenia pióra (+/- 60 stopni) co pozwala na jeszcze bardziej naturalną pracę, co istotne pióro nie wymaga baterii ani ładowania! Ekran jest w pełni laminowany co zmniejsza odległość między powierzchnią roboczą, a matrycą i ogranicza zjawisko paralaksy oraz zdecydowanie wyróżnia go na tle konkurencyjnych produktów. Specjalna powłoka ekranu wysokiej jakości, o powierzchni redukującej odbicia, znacznie poprawia komfort pracy, nawet w jasnych pomieszczeniach, a także daje odczucie rysowania bardziej zbliżone do mediów tradycyjnych. Tył obudowy, wykonany z lekkiego i mocnego stopu aluminium zapewnia trwałość oraz wgląd premium całemu tabletowi. Zastosowana w Kamvas Pro 16 najwyższej jakości matryca IPS zapewnia pokrycie aż 120% skali sRGB, jednocześnie oferując bardzo wierne odwzorowanie kolorów. Tablet posiada, aż sześć programowalnych klawiszy, pozwala to na przypisanie najczęściej używanych skrótów czy narzędzi, a zastosowany panel dotykowy pozwala na szybkie oddalenie i zbliżanie projektu/zdjęcia, zmianę rozmiaru pędzla itp. W każdym zestawie jest dodatkowo specjalnie zaprojektowana, regulowana podstawa do tabletu która zapewnia wygodną i stabilną pozycję sprzętu podczas pracy, a połączenie z komputerem i zasilaczem za pomocą kabla 3w1 ogranicza ilość zbędnych kabli na biurku. Tablet jest kompatybilny, bez najmniejszego problemu współpracuje z systemami Win 7/8.1/10 oraz Mac OS XI 0.10.0 lub wyższym. Ponadto jest kompatybilny z ogromną większością popularnych programów graficznych tj.: pakiet Adobe Creative Cloud, Photoshop, Lightroom, Illustrator, Corel Painter, Corel Draw, SketchBook Comic Studio, Paint Tool SAI, Manga Studio, 3DS MAX, Autodesk MAYA, Zbrush, Krita, Gimp, Black Ink itp.

Huion Kamvas 16 PRO

W pudełku

Decydując się na zakup Huion Kamvas 19 PRO w zestawie oprócz samego tabletu otrzymujemy od producenta: piórko do tabletu PW 507 wraz z podstawką a w niej 8 zapasowych wkładów w środku oraz narzędzie do ich wmiany. Regulowaną podstawę do tabletu umożliwiającą ustawienie urządzenia pod różnym kątem nachylenia, rękawiczkę zwiększającą precyzję ruchu ręki, zasilacz, kabel 3w1, szmatkę do czyszczenia ekranu oraz instrukcję obsługi w języku polskim.

Huion Kamvas 16 PRO

Specyfikacja techniczna

  • ekran o wymiarach 15,6 cala, matryca IPS, 120% sRGB
  • rozdzielczość natywna 1920:1080 Full HD
  • 8192 poziomy nacisku pióra
  • 6 programowalnych przycisków
  • pasywne pióro
  • panel dotykowy
  • rozdzielczość: 5080 LPI
  • szybkość odczytu: 266 PPS
  • wykrywanie kąta nachylenia: +/-60 stopni
  • rozmiar całkowity: 437,8 x 251,2 x 11,5 mm
  • rozmiar ekranu: 344,16 x 193,59 mm
  • waga: 1350g
  • proporcje ekranu: 16:9
  • kontrast: 1000:1
  • ilość kolorów: 16,7 M
  • wejścia: USB-C
  • interface: HDMI/USB

Wygląd - jakość wykonania

Firma Huion ma duże doświadczenie w projektowaniu tabletów graficznych. Kamvas Pro 16 wygląda profesjonalnie, jest świetnie zaprojektowany - zaokrąglone gładkie narożniki, fazowane krawędzie dookoła, szczęść fizycznych przycisków oraz matowy ekran robią bardzo dobre pierwsze wrażenie. Ponadto metalowy matowy spód oraz dwa duże, długie paski gumy, które pewnie utrzymują tablet na gładkich powierzchniach świadczą o wysokiej jakości wykonania. Ekran jest najważniejszym elementem tabletu, wyposażony został w całkowicie laminowany wyświetlacz, ma rozmiar 15,6-cala i rozdzielczość FullHD 1920x 1080, co w tym przedziale cenowym jest bardzo rzadko spotykane. Ekran tabletu ma trzy warstwy, dolna warstwa to jednostka wyświetlająca, na której znajduje się warstwa dotykowa i górna szklana osłona ochronna. Dzięki laminowaniu nie pozostaje miejsce na powietrze, pozwala to zmniejszyć odległość między kursorem na ekranie a punktem, w którym działa pióro. Wyświetlacz jest jasny i żywy z doskonałymi kątami widzenia oraz kontrastem, ekran bardzo dobrze odwzorowuje kolory już po wyjęciu z pudełka, obsługuje 120% kolorów sRGB, mimo to można go również dowolnie profilować. Ekran jest matowy, dzięki czemu jest dobrze widoczny w jasnym otoczeniu.

Huion Kamvas 16 PRO


Muszę również wspomnieć o stojaku załączonym wraz z tabletem, jego jakość jest bardzo dobra - w większości wykonany jest z metalu tj. część, na której opiera się tablet oraz z plastikowej podstawy. Z przodu stojaka znajdują się gumowe podkładki, które pomagają uniknąć zarysowań i utrzymują tablet w miejscu. Stojak można ustawić pod różnymi kątami, co zwiększa ergonomię i pozwala dostosować ustawienia do własnych potrzeb, dodatkowo w momencie, kiedy z niego nie korzystamy składa się on w bardzo cienki profil, co ułatwia jego przechowywanie czy przenoszenie. Warte podkreślenia, że w zestawie z tabletem otrzymujemy również specjalną rękawiczkę, ściereczkę z mikrofibry oraz naklejki na klawiaturę z najbardziej typowymi funkcjami/skrótami klawiatury. Tablet posiada złącze USB-C, do którego z pomocą kabla 3w1 podłączane jest zasilanie, obraz przesyłany jest za pomocą złącza HDMI, a za komunikację odpowiada złącze USB typu A. Na kablu znajduje się również pasek na rzep, który pomaga w organizacji okablowania oraz przydaje się gdy chcemy zwinąć kabel, gdy zajdzie taka potrzeba.

Huion Kamvas 16 PRO

Dołączone do tabletu piórko jest pasywne, w związku z tym nie wymaga baterii oraz ładowania. Rysik ma czułość na nacisku wynoszącą 8192 poziomów oraz czułość pochylenia ± 60 °. Pióro jest wykonane z tworzywa sztucznego, posiada gumowe uchwyty z przodu, co zapewnia bardzo wygodny chwyt i jest przyjemne w dotyku. Z przodu ma większą średnicę, która stopniowo zwęża się do tyłu. Pióro jest lekkie i nie ciąży w dłoni, z boku znajdują się dwa przyciski, które można dowolnie konfigurować, nie posiada natomiast gumki z tyłu. Piórko wyposażone jest również w stojak w kształcie pączka z dziurką, służy on do przechowywania pióra, gdy nie jest używane. Stojak pozwala utrzymać pióro w pozycji poziomej, jak i pionowej. Posiada wewnątrz schowek na dodatkowe końcówki, których jest aż 10 sztuk oraz przyrząd do ich wymiany. Oprócz 6 dowolnie programowalnych przycisków tablet posiada pasek dotykowy, który znajduje się między przyciskami. Pasek dotykowy jest domyślnie ustawiony na powiększenie, ale można go również dowolnie konfigurować np. użyć do zmiany rozmiaru pędzla czy gumki.

Huion Kamvas 16 PRO

Ekran

Jakość obrazu w mojej ocenie jest bardzo dobra. Kolory, kontrast, kąty widzenia spełnią oczekiwania większości purystów. Odwzorowanie kolorów w porównaniu do monitorów Eizo, na których pracuję na co dzień, jest dobra nawet bez kalibracji. Jasność na poziomie 180 nitów zapewnia duży komfort pracy nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach. Laminowanie ekranu i brak odstępu między szklaną powierzchnią do rysowania, a rzeczywistym ekranem LCD poniżej, sprawia że zjawisko paralaksy praktycznie nie występuje. Patrząc na wyświetlacz, mamy wrażenie, że obraz jest na powierzchni, tak jak na typowym monitorze komputerowym. Matowa faktura ekranu natomiast poprawia komfort pracy, eliminując odbicia, ruch ręki jest bardzo płynny i przyjemny. Tablet, jak każde urządzenie wyposażone w wyświetlacz dysponuje oczywiście OSD-On-screen display, bez problemu z poziomu menu można dokonywać zmian parametrów urządzenia. Producent zapewnia zakres palety kolorów sRGB na poziomie 120% - ponieważ dysponuję kalibratorem i1Display Pro, przeprowadziłem kalibrację ekranu. Wyniki kalibracji są bardzo pozytywne, i pozwalają stwierdzić, że dokładność odwzorowania kolorów, jaką oferuje Kamvas 16 PRO jest naprawdę dobra od razu po wyjęciu z pudełka. Jeśli natomiast jesteś zawodowcem bądź ambitnym twórcą warto przeprowadzić kalibrację tabletu, dzięki której oddanie barw jest jeszcze lepsze.


Huion Kamvas 16 PRO
Huion Kamvas 16 PRO

Wyniki profilowania tabletu z programu i10 Profiler

Oprogramowanie

W przypadku większości urządzeń do poprawnej komunikacji z komputerem wymagana jest instalacja sterowników, analogicznie wygląda sytuacja w przypadku Huion Kamvas 16 PRO. Producent wraz ze sterownikami dostarcza również oprogramowanie umożliwiające konfigurację oraz zmianę parametrów urządzenia. Sterowniki po prostu pobieramy ze strony huion.com i instalujemy na sowim komputerze. Po zainstalowaniu sterownika na pasku zadań oraz na pulpicie, tworzony jest skrót “Huion Tablet” - to właśnie tu możesz skonfigurować klawisze ekspresowe tabletu, przyciski pióra, krzywą nacisku pióra i obszar roboczy. Co ważne, istnieje również opcja zapisywania różnych profili za pomocą przycisków importu i eksportu w sekcji „Informacje”.


Huion Kamvas 16 PRO - oprogramowania

Oprogramowanie Huion Tablet - umożliwiające konfigurację urządzenia

Menu Klawisze - mamy tutaj możliwość dostosowania funkcji mapowanych na klawisze ekspresowe. W tej opcji możemy przypisać różne skróty klawiszowe, kliknięcia piórem i niektóre funkcje „przełączania”, istnieje możliwość przypisania praktycznie dowolnego skrótu klawiaturowego bądź kombinacji klawiszy jaka jest niezbędna dla wywołania odpowiedniej funkcji czy akcji. Możliwe jest również nadanie dowolnych, niestandardowych nazw skrótom. Oprócz przycisków możliwa jest również zmiana funkcji przypisanej do Paska dotykowego tj. przybliżenie/oddalenie, wielkość pędzla lub dowolna funkcja przypisana przez użytkownika.

Huion Kamvas 16 PRO - oprogramowania

Oprogramowanie Huion Tablet - konfiguracja klawiszy

Menu Pióro - pozwala dostosować przyciski pióra i krzywą nacisku, zmiany można od razu sprawdzić w obszarze testowym, co pozwala szybko i łatwo dostosować ustawiania do własnych potrzeb. Przyciski pióra mają dokładnie taką samą konfigurację, jak przyciski ekspresowe, możliwe jest również włączenie/wyłączenie Windows Ink oraz Game Mode.

Huion Kamvas 16 PRO - oprogramowania

Oprogramowanie Huion Tablet - konfiguracja pióra

Menu Obszar Roboczy - umożliwia dostosowanie monitora, na który mapowany jest tablet, kalibrację pióra i orientację wprowadzania piórem. Możliwy jest obrót ekranu, co z pewnością przyda się osobom leworęcznym oraz dowolne przesunięcie obrazu względem pola roboczego. Dodatkowo opcja Monitor Calibration umożliwia kalibrację pióra, tj. wyświetlane jest 9 punktów, na które wskazujemy piórkiem, dzięki temu precyzyjnie konfigurowany jest obszar roboczy tabletu.

Huion Kamvas 16 PRO - oprogramowania

Oprogramowanie Huion Tablet - konfiguracja obszaru roboczego

Menu Ustawienia - muszę zwrócić uwagę na dwie bardzo istotne funkcjonalności w tym menu tj. opcja automatycznego tworzenia profili dla różnych programów oraz aktualizacja urządzana. Opcja profili pozwala edytować poszczególne profile dla każdego programu, wystarczy wybrać program i kliknąć przycisk edycji, a wyświetli się ustawienie dla tej konkretnej aplikacji. Funkcja aktualizacji pozwala automatycznie sprawdzić dostępność nowej wersji oprogramowania układowego dla urządzenia.

Huion Kamvas 16 PRO - oprogramowania

Oprogramowanie Huion Tablet - menu ustawiania


Wrażenia z użytkowania

Wspomniałem na wstępie, że korzystam z tabletów graficznych od wielu lat. Moje doświadczenia, z tymi urządzeniami są bardzo pozytywne, dość dawno temu przestałem korzystać z myszki podczas edycji fotografii. Tablet Kamvas 16 PRO użytkowałem bardzo intensywnie przez ostatnie pół roku. Przetestowałem go bardzo dokładnie w wielu programach graficznych. W mojej ocenie wydajność rysowania jest fantastyczna, czułość nacisku, płynność ruchów piórka oraz pochylenie działa w sposób przewidywalny i spójny. Przejścia pod wpływem nacisku od cienkich do grubych linii jest płynne, krzywe gładko się wyginają, a linie stopniowo się zwężają. Warte podkreślania jet również to, że dzięki gładkiemu oraz lekko teksturowanemu ekranowi kontrolowanie ruchów piórka jest bardzo łatwe i intuicyjne. Tablet nie wykazuje również, żadnych tendencji do “grzania się” tj. temperatura na tablecie pozostawała niezmienna, nawet podczas bardzo długiego korzystania z urządzenia.

Huion Kamvas 16 PRO
Huion Kamvas 16 PRO
Huion Kamvas 16 PRO

Jeśli ograniczasz edycję fotografii do przesuwania suwaków czy stosowania presetów w Lightroomie, ACR lub innym programie graficznym tablet raczej nie będzie Ci potrzebny. Jeśli natomiast jesteś osobą, która poważnie traktuje obórkę fotografii, często korzysta z masek, pędzli korygujących, dokonujesz korekt lokalnych i jednocześnie zależy Ci na precyzyjnej, prostej i przyjemnej pracy Huion Kamvas Pro 16 to fantastyczny wybór. Największą zaletą, nawet w przypadku mniejszej wersji tabletu, jest precyzja. Jest to jedna z tych rzeczy, jak chociażby praca na dwóch monitorach, gdy raz spróbujesz nie można sobie wyobrazić jak wcześniej mogłam bez tego żyć, tego się po prostu nie da porównać! Oczywiście na początku, trzeba nieco zmienić podejście do edycji zdjęć, pierwszy tydzień czy dwa będzie swego rodzaju wyzwaniem, by zmienić nawyki i przyzwyczajenia. Mogę jednak obiecać, że kiedy już poczujesz się pewnie i swobodnie na tablecie, nie wrócisz już nigdy do edycji za pomocą myszki. Po przyzwyczajeniu się do tabletu przekonasz się, że precyzja przychodzi w prędkość i przyjemność z pracy. Oszczędności czasu jest bezpośrednio związana z precyzją pióra, mysz nie jest najbardziej precyzyjnym narzędziem, więc często wykonujesz jakiś ruch za pomocą myszy, później musisz cofnąć i powtórzyć po raz kolejny lub go poprawić. Używając pióra uzyskasz o wiele dokładniejszy efekt już przy pierwszym ruchu. Możliwość dostosowania nacisku pióra i tworzenia własnych skrótów w celu uzyskania dostępu do najczęściej używanych narzędzi czy ich właściwości, zwiększają wydajność w ogromnym stopniu. Reasumując tablet przenosi edycję fotografii w zupełnie inny wymiar - dokładność, szybkość działania i wreszcie przyjemność z pracy to jedne z wielu jego zalet.